Cegła od wielu lat jest modnym elementem wystroju wnętrza. Pomimo swojego surowego charakteru, może ocieplić mieszkanie i nadać mu wyjątkowego, nieco industrialnego charakteru.

Inspiracje:

Sposobów na stworzenie ściany z cegły (lub jej imitacji) jest wbrew pozorom wiele. Dziś przedstawię 3 najpopularniejsze.

 

1. Skucie tynku

Jest to najtrudniejsza i ryzykowna opcja, ponieważ po skuciu tynku, może okazać się, że cegły nie są w najlepszym stanie. Co więcej, aby ściana dobrze się prezentowała, cegły trzeba porządnie oczyścić.

O czym należy pamiętać? 

1. Tynk należy skuwać delikatnie, aby nie uszkodzić cegieł. Najlepiej użyć w tym celu mniejszego młotka.

2. Cegły należy oczyścić (najpierw drucianą szczotką, a później szlifierką/papierem ściernym lub gąbką ścierną).

 3. W cegłach należy uzupełnić ubytki.

4. W spoinach należy ułożyć zaprawę.

5. Ścianę należy zaimpregnować.

Co zrobić, gdy cegła nie wygląda dobrze?

Jeżeli okaże się, że cegła nie wygląda dobrze (np. jest ułożona krzywo, ma ubytki), to warto pomyśleć o bieleniu cegieł farbą. Daje to naturalny efekt i niweluje niedociągnięcia. Przykłady:

 

2. Płytki klinkierowe

Płytki klinkierowe to świetna alternatywa na stworzenie ceglanej ściany. Ułożenie płytek nie jest trudne, a zaletą tej metody jest to, że jest znacznie szybsza (pomijamy skuwanie tynku i czyszczenie starych cegieł). Co więcej, mamy pewność, że płytki emitujące cegłę nie będą uszkodzone.

Płytki klinkierowe występują w wielu kolorach i różnych kształtach i przyklejamy je na oczyszczoną ścianę na klej do klinkietu. 

 

3. Tapety emitujące cegłę

Na rynku dostępnym jest wiele tapet emitujących cegłę. Często są one również z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, np. z bluszczem. Jest to najtańsza, najszybsza i najprostsza metoda na stworzenie (imitacji) ceglanej ściany w domu. 

Warto wybrać tapetę winylową na fizelinie, ponieważ nadaje ona bardziej głębokiego efektu 3D.

Przykłady:


Autor

Dominika Wolak