Psychologia wnętrz to dziedzina, która zajmuje się badaniem tego, jak pomieszczenia, w których przebywamy wpływa na zachowanie i psychikę człowieka. 

Badania pokazują, że wnętrze, które nam się podoba i jest z nami spójne ma pozytywny wpływ na:

  • nasze samopoczucie,
  • relacje z innymi ludźmi, 
  • radzenie sobie z emocjami,
  • jakość snu, 
  • kreatywność (!).

Warto zainwestować swój czas i pieniądze w coś, co będzie miało na nas pozytywny wpływ.

Dlaczego warto dopasować wnętrze do siebie nawet w wynajmowanym mieszkaniu? 

Mieszkania czy pokoje najczęściej wynajmują młodzi ludzie, studenci. Przeprowadzka często wiąże się ze zmianą otoczenia. Bywa też, że w nowym miejscu czujemy się nieswojo i obniża nam się samopoczucie. Właśnie wtedy warto dopasować przestrzeń do swoich upodobań. Szczególnie, że im jesteśmy młodsi, tym bardziej nasz mózg jest plastyczny, a my bardziej kreatywni. Warto to podkręcić, chociażby tak trywialnymi elementami jak dekoracje wnętrz. 

Potraktuj to jako inwestycję w siebie, a nie w mieszkanie. Wybierz dodatki, które będziesz mógł ze sobą zabrać przy przeprowadzce. Może to być plakat, obraz, kwiaty, narzuta czy lampka. 

Zmiana wnętrza sposobem na pobudzenie kreatywności?

Warto chociażby co sezon, zmieniać elementy wnętrza, aby pobudzać kreatywność i lepiej się poczuć. Aby wnętrze nabrało świeżości, zmiany nie muszą być ani kosztowne, ani czasochłonne. Możesz zacząć od:

  • odgracenia mieszkania – bardzo często (w kontekście rzeczy w mieszkaniu) mniej znaczy więcej. Pozbycie się nieużywanych rzeczy pomoże zwiększyć przestronność wnętrza. Raz na jakiś czas warto weryfikować zasadność rzeczy, które trzymamy w mieszkaniu.
  • sprzedania/wymiany elementów wnętrza, które już do niego nie pasują (zrobisz to szybko na naszym portalu 🙂 )
  • zrobienia przemeblowania – jest to świetny pomysł, który może sprawić, że pokój będzie wydawał się bardziej przestronny. Być może przemeblowanie sprawi, że przestrzeń będzie bardziej funkcjonalna.
  • przemalowania ścian, czy zmiany tapety – warto pamiętać, że większość ludzi nie będzie się dobrze czuła w pokoju o intensywnym kolorze ścian. O znaczeniu kolorów we wnętrzu przeczytasz więcej tutaj. Co więcej, przy zmianie kolorów pokoju warto wziąć pod uwagę zasadę 60 30 10.

Autoterapia

Wnętrze jest też świetnym sposobem na wyrażenie siebie. Jeszcze lepszym niż np. ubiór, ponieważ naszego mieszkania nie będą oceniali ludzie z zewnątrz. Zmiana wnętrza może być też swoistą autoterapią, sposobem na lepsze poznanie siebie, wewnętrzny dialog.

Czy warto zatem dbać o wnętrze? Ja myślę, że warto, a Wy?


Autor

Dominika Wolak