Wystrój wnętrza ma bardzo duży wpływ na postrzeganie przez nas przestrzeni oraz nasze samopoczucie. 

Optycznie większa przestrzeń 

Przestronność jest obiektywna. Jednak design wnętrz potrafi zdziałać cuda nawet z najmniejszymi mieszkaniami. Detale takie jak kształty, rozmiar, kolor, czy światło potrafią zmienić nasze postrzeganie przestrzeni i optycznie ją powiększyć. Wpływa to na naszą wygodę i brak poczucia dyskomfortu.

Podstawą urządzania małego wnętrza jest znajomość poniższych trików, które spowodują, że mieszkanie w naszych oczach będzie wydawało się większe.

1.Kolor ścian do małego pomieszczenia

Kolor to najważniejszy aspekt, który ma wpływ na przestrzenność pomieszczenia. Do małego mieszkania najlepiej nadadzą się kolory jasne lub chłodne, nienasycone odcienie, ponieważ zwiększają one poczucie przestrzenności. Dzieje się tak ponieważ powierzchnie o takiej rozpraszają światło co wpływa na postrzeganie przestrzeni, a ściany wydają nam się dalej niż w rzeczywistości są.

Za pomocą zmiany koloru ścian, podłogi, czy sufitu możesz optycznie powiększyć przestrzeń.

Ciemne, nasycone kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje nam się znacznie mniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Warto pamiętać jednak o tym, że każdy kolor może powodować w nas różne odczucia, dlatego należy je dobrać tak, aby poza powiększaniem przestrzeni, wpływały też pozytywnie na nasze odczucia. Więcej o wpływie kolorów dowiesz się w naszym artykule “Kolory ścian w mieszkaniu. Jakie mają znaczenie?“.  Najwięcej osób będzie się czuło lepiej we wnętrzu o nienasyconych kolorach. 

Podczas wybierania barwy wnętrza pamiętaj również o zasadzie 60 – 30 – 10. Więcej o niej dowiesz się tutaj.

2. Światło

Światło jest bardzo ważnym elementem wnętrza, ponieważ jest postawą życia człowieka i jego aktywności. Ważne jest zatem, aby kontrolować i projektować światło w pomieszczeniu – zarówno słoneczne i dzienne, jak i sztuczne. Powinniśmy starać się, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej światła dziennego.

3. Meble

Urządzenie wnętrza, szczególnie rozłożenie mebli ma duży wpływ na relacje i komunikację pomiędzy gośćmi a mieszkańcami. Udowodniono bowiem, że sposób umeblowania wnętrza ma wpływ na konkretne zachowania. Warto zatem zaplanować salon tak, aby był wygodny dla osób w niej przebywających, w tym gości – aby wszyscy się widzieli i słyszeli. 

Salon dla rodziny z dziećmi powinien posiadać mniej mebli na środku oraz jak najmniej ostrych kątów. 

4. Dopasowanie wnętrza do siebie

Ważniejsze niż wszystkie powyższe podpunkty jest dopasowanie wnętrza do siebie, tego co nam się podoba i współgra z nami. Kwestia spójności elementów i trendów musi zejść na drugie miejsce, ponieważ nawet najpiękniejsze wnętrze, ale niedopasowane do nas, nie będzie z nam sprawiało przyjemności i nas relaksowało tak jak wnętrze urządzone pod nas.

Warto tu zauważyć, że wyrażanie siebie poprzez dekorowanie wnętrz, jest znacznie prostsze niż przez np. ubiór, ponieważ nasze ubranie może oceniać dużo postronnych osób, a do naszego mieszkania, czy domu zapraszamy najbliższych, których opinia może być ważna, ale nie jest krzywdząca.

5. Złote zasady

Ponad tym, że mieszkanie musi wyrażać nas, warto pamiętać o zasadach, które są bardzo uniwersalne, a wzięcie ich pod uwagę pomoże w stworzeniu czegoś wyjątkowego.

  • Porządek i symetria – nasz mózg je lubi, dzięki czemu czujemy się przyjemniej i szybciej się relaksujemy.
  • Funkcjonalność wnętrza – wnętrze musi być wygodne, by było dla nas przyjazne, nie ma innej opcji. Piękne, lecz niefunkcjonalne mieszkanie będzie nas denerwowało.

Artykuł został opracowany na podstawie publikacji A. Ehteshami (2019) “The influence of interior design on house" .


Autor

Dominika Wolak