Dekorowanie wnętrz dla niektórych jest proste, ale jednocześnie wielu osobom sprawia nie lada problem. Bardzo często mamy w głowie wizję wnętrza, którą próbujemy zrealizować. Często jednak okazuje się, że była ona znacznie lepsza niż efekt końcowy naszej pracy. Dlatego też, dekorując wnętrza należy wziąć pod uwagę podstawowe zasady. Zaczynamy!

1. Pasujące do siebie meble 

Warto, aby meble były z tej samej kolekcji i pasowały do siebie. Jeżeli jednak masz meble z różnych kolekcji – warto aby miały zbliżony kolor i styl. Jeżeli meble mają inny kolor – często w prosty sposób możesz je przemalować.

2. Dekoracje w jednym, przemyślanym stylu i barwach

Jest to problematyczna kwestia, szczególnie, że w sklepach co chwile pojawiają się nowe dekoracje wnętrz, w nowym stylu i modniejszych kolorach. Należy pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo. Najczęściej warto trzymać się jednego stylu dodatków i maksymalnie 2-3 kolorów dekoracji. Jeżeli czujesz potrzebe częstej zmiany dekoracji wnętrz, zarejestruj się na sharedecor.pl i sprzedaj bądź wymień posiadane ozdoby.

Z drugiej strony, nie bądź za nudny i monochromatyczny. Kolorowe dodatki mogą pobudzić Cię do działania.

3. Przemyślane oświetlenie

Światła to bardzo ważny element wnętrza. Szczególnie w jesienno – zimowym okresie, gdy na dworze robi się ciemno już koło 16:00. Ważnym jest by oświetlenie było ciepłe i przytulne. Fundamentalna jest też kwestia stopniowania oświetlenia. Mam tu na myśli zarówno możliwość włączenia zarówno mocnego światła, jak i lekkiego, przygaszonego światła.  

4. Mierz pokoje przed kupieniem dodatków

Dotyczy to głównie dużych dodatków. Często wydaje nam się, że fotel, czy duża lampa idealnie się wpasują we wnętrze, jednak okazuje się, że zamiast je dekorować – zagracają. Aby tego uniknąć warto zmierzyć powierzchnię, którą chcemy zagospodarować.

5. Funkcjonalność przodem!

Prawdopodobnie już się o tym przekonałeś. Coś co wygląda pięknie, ale jest niefunkcjonalne, wcale nie sprawia nam przyjemności, tylko denerwuje. Przed zakupem zastanów się, czy nowy element ozdoby wnętrza nie będzie wadził i przeszkadzał.

6. Symetria

Symetria odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Jeżeli chociażby podświadomie zauważamy niesymetryczne elementy, możemy czuć niepewność, czy niepokój. Dlatego ważne jest aby lustro, czy obrazy były powieszone symetrycznie do innych elementów we wnętrzu.

7. Myśl kreatywnie!

Warto, aby wnętrze było dopasowane do Ciebie i podobało się Tobie. Dlatego też, zaszalej. Przemyśl kompozycje mebli i dodatków, kolory ścian, baw się!

Być może okaże się, że to co nie jest zalecane w planowaniu wnętrz u Ciebie się sprawdzi. Każdy z nas jest inny, mamy inny gust i potrzeby.

8. Wnętrze przystosowane do przemeblowywania

Jeżeli Twoje wnętrze nie jest zbyt małe, warto przemyśleć zakup mebli i dodatków, w taki sposób, aby umożliwić robienie przemeblowania. Zmiana otoczenia zawsze ma pozytywny wpływ na nasz mózg, samopoczucie i kreatywność.

9. Pamiętaj o roślinach

Mało kto na etapie planowania wnętrza pamięta o roślinach. A to błąd! Warto uwzględnić w swoich planach miejsce na orchideę na komodzie, czy miejsce na podłodze na palmę (np. Arekę). Rośliny wpływają pozytywnie nie tylko na wnętrze, ale również na twoje zdrowie.

10. Mniej znaczy więcej

We wnętrzu, im mniej tym lepiej. Ważne by meble były przemyślane, tak jak dodatki. Ich zbyt duża ilość może zagracić mieszkanie i sprawić, że nie będzie ono przyjazne. Lepiej zostawić więcej miejsca, niż kupić nieprzemyślany mebel.


Autor

Dominika Wolak